Jaki gont wybrać na pokrycie Twojego dachu? Czy bardziej się opłaca drewniana klasyka, albo może to tworzywo sztuczne stanowi lepszy wybór?

 

Dřevěný šindel nebo plastový šindel eureko drdlík

Gonty drewniane         Gonty plastikowe EUREKO DDS II

Drewniane gonty w przeszłości szeroko stosowano jako pokrycie dachowe do wszystkich rodzajów obiektów budownictwa ludowego. Obecnie znajdują one zastosowanie szczególnie podczas konserwacji budynków historycznych i zabytków lub podczas budowania domków letniskowych, domów drewnianych, domów z bali i domów zrębowych utrzymanych w konwencji tradycyjnej, są jednak odpowiednie i dla nowoczesnych budowli. Stanowią również odpowiednie uzupełnienie obiektów małej architektury, jak np. różnego rodzaju wiaty lub altany ogrodowe. Gont można również wykorzystać do pokrycia elewacji.

Zamierzasz zabrać się do remontu dachu i nie jesteś pewien, na jakie rozwiązanie się zdecydować, żeby wszystko wyszło tak, jak powinno?

W chwili obecnej są dostępne dziesiątki najróżniejszych opcji, z których można skorzystać, można zwrócić się z prośbą o poradę do wyspecjalizowanych firm lub też można zastosować najrozmaitsze materiały i procedury technologiczne. Jednak jest oczywiste, że nikt nie planuje wyremontować dachu metodą chybił-trafił i od początku chce mieć pewność, że włożony wysiłek, poświęcony czas i pieniądze zwrócą się w postaci doskonałego rezultatu.

Dřevěný šindel štípaný na roubence drlik                   Plastový šindel eureko na roubence drlik

I chociaż dostępnych możliwości jest bez liku, proces decyzyjyny u większości osób jednak w rezultacie zawęży się na dwa podstawowe warianty - gont z tworzywa sztucznego i gont z drewna. Są to bowiem dwa najbardziej rozpowszechnione sposoby pokrywania dachów, sprawdzone w długoletniej praktyce, wykorzystywane przez większość ludzi i na których można polegać. Co jednak wybrać, czy bardziej tradycyjny drewniany gont, czy może jego unowocześnioną wersję z tworzywa sztucznego? Przyjrzyjmy się dziś bliżej tej problematyce.

Drewniany gont łupany

 

Gont z tworzywa sztucznego EUREKO DDS II

dřevěný šindel štípaný drdlik

 

Plastvý šindel eureko dds 2 Drdlík

Nieśmiertelne drewno

Mimo że drewno to materiał, króry w budownictwie jest stosowany od wielu tysiącleci, nadal cieszy się dużą popularnością i pod wielu względami nadal nie ma konkurencji. Dlatego więc trudno się dziwić, że wielu ludzi dalej wybiera drewniane gonty i jest przekonanych, że tradycyjne metody i procedury wytwórcze sprawdzają się także i dziś. Drewniany gont z całą pewnością nie stanowi zły wybór, trzeba jednak liczyć się z tym, że drewno to materiał o podwyższonych wymaganiach w zakresie pielęgnacji i konserwacji.

To, czy drewniany gont dobrze będzie pełnić swoją funkcję, zależy od wielu rozmaitych okoliczności, a niestety nie na wszystkie możesz mieć wpływ. Na trwałość Twojego dachu z gontu wpływa jakość gontów (łupanie i gęste drewno), ich odpowiednia impregnacja, fachowe ułożenie, spadek dachu, ochronna powłoka izolacyjna oraz mechaniczne oczyszczenie.

Drewno również wymaga regularnego malowania natryskowego:

  • Hydrofobizacja - przed działaniem czynników biologicznych 
  • Regularnie farbą olejną - przed działaniem czynników atmosferycznych

Z powyższego wynika, że drewniany gont na pewno nie jest pokryciem dachowym, nie wymagającym konserwacji. Wręcz przeciwnie, w razie jej zaniedbania to tak, jak by rzucać pieniądze w błoto. Również należy liczć się z tym, że inwestycje te pociągną za sobą koszty i przynajmniej co 3-5 lat będzie je trzeba powtarzać.

 

Nowoczesne tworzywo sztuczne

Gont z tworzywa sztucznego EUREKO DDS II to wierna kopia klasycznego drewnianego gontu łupanego. Został zaprojektowany jako alternatywne rozwiązanie wobec drewnianego gontu i jest wykonany z tworzyw sztucznych z recyklingu. Sposób jego układania jest taki sam, jak w przypadku drewnianego gontu. Z roku na rok wzrasta jego popularność, ponieważ swoim wyglądem do złudzenia przypomina drewno a jeżeli chodzi o konserwację, to jest znacznie mniej wymagający.

Do jego produkcji stosuje się tworzywa sztuczne z recyklingu, powstające przede wszystkim jako odpady przemysłu samochodowego. Są one więc bardzo wytrzymałe, a poza tym są przyjazne środowisku. Gont z tworzywa sztucznego jest dalej uszlachetniany przez dodawanie napełniaczy, stabilizatorów UV oraz barwników. Wśród jego głównych zalet należy wymienić:

  • Długa trwałość.
  • Jego wygląd stanowi imitację klasycznego drewna i często stosuje się konserwacji zabytków.
  • Praktycznie nie istnieje potrzeba konserwacji, co oznacza zerowy wkład czasu i pieniędzy.
  • Brak nasiąkliwośći i nierozpuszczalność, odporny na deszcz, mróz i na zmiany temperatury.
  • Odporny na liszaje i mchy.
  • Nie wymaga konserwacji.
  • Doskonała imitacja materiałów naturalnych.
  • Gwarancja na okres 30 lat!

 

Z powyższego wynika, że gont z tworzywa sztucznego stanowi bardzo mocną konkurencję dla drewnianego gontu, a pod wieloma względami go nawet przewyższa. Również jego cena jest znacznie korzystniejsza, i dla wielu osób ten czynnik może odgrywać istotną rolę.

Dużą zaletą tworzywa sztucznego jest jego niewielki ciężar. Można z nim łatwiej pracować i układanie można zrealizować we własnym zakresie. Sposób układania jest bardzo prosty, większość producentów załącza do produktu kompletną instrukcję montażu, według której łatwo można pokryć dach. Tak samo jak w przypadku drewnianego gontu, montaż jest kluczowy, i niewolno go wykonać nieprawidłowo, jednak praca z gontem z tworzywa sztucznego jest znacznie prostsza.

Zależy więc tylko od Ciebie, na jaki gont zdecydujesz się. Każdy z nich posiada zalety i wady, natomiast Ty musisz podjąć decyzję, czy inwestycja w klasyczny drewniany gont, z tym że trzeba go poddawać regularnej konserwacji, będzie dla Ciebie bardziej opłacalna.

 

Keruj pytania na adres: info@drdlik.cz

 

Dziękujemy za Państwa zaufanie, zespół Drdlík.

reference plastový šindel eureko Drdlík

 

Sdílejte a získejte odměnu

Nakoupili jste u nás naše výrobky a už máte hotovo? Začněte nás sledovat na instagramu a pochlubte se vaší realizací s hashtagem #instagramdrdlik. Získáte od nás odměnu!