Od 1989 roku produkujemy i układamy drewniane gonty.

Drdlík- alpský šindel modřínový Gont alpejski produkuje się zazwyczaj poprzez łupanie z drewna modrzewiowego. Nie posiada pióra, ani wpustu, układa się dwuwarstwowo lub trójwarstwowo. W krajach alpejskich (Austria, Niemcy, Szwajcaria) stosuje się do dachów i elewacji. Trwałość gontu alpejskiego wynosi od 60 do 80 lat bez konieczności jego malowania.
Gont wołoski zawsze był produkowany z świerkowego i jodłowego drewna. W ostatnich latach rośnie zainteresowanie drewnem modrzewiowym, charakteryzującym się dużą zawartością żywic, co powoduje, że jest ono bardziej odporne na działanie warunków klimatycznych niż drewno świerkowe. Stosowane gontu wołoskiego na dachach i elewacjach jest najbardziej rozpowszechnione na terenie Czech i Słowacji. Drdlík- dřevěný smrkový šindel

Produkcja: gont alpejski z modrzewia

Drewniane gonty produkuje się z wysokiej jakości starannie dobieranych, wolno rosnących drzew o dużej gęstości słojów, które nie wykazują nawet śladu skrętu włókien, tzn. że ich przebieg jest prosty, ewentualnie skręcają w lewo. Drzewa z prawoskrętnymi włóknami nie są odpowiednie do produkcji gontów. Powolny wzrost i duża wysokość nad poziomem morza zapewnia uzyskanie większej gęstości drewna, będącego bardziej odpornym na działanie warunków atmosferycznych. Najpierw wybieramy drzewo prosto w lesie, tzw. „na stojąco“, gdzie oko doświadczonego gonciarza niezawodnie rozpozna, czy drzewo będzie nadawać się do produkcji gontów. Szczęśliwym trafem w pobliżu naszego zakładu rozciągają się na wysokości 700 m n.p.m. lasy hrabiego Kinskiego, w których znajduje się dobre drewno na gonty. Ścinanie drzew do produkcji gontów zlecamy w czasie miesięcy zimowych, kiedy drzewa tracą soki. Kupujemy pierwszych 5 metrów powyżej pniaka (tzw. sztuka odziomkowa), drewno jest bez sęków. Jest to najlepsza i najwyższej jakości część drzewa (klasa wyborowa), czemu również odpowiada cena. Następnie zostaje przewiezione na nasze składowisko drewna, gdzie jest składowane nieokorowane.

   dřevěné šindele, drdlík

Drewno na gont alpejski z modrzewia

Drdlík- kulatina na alpský šindel  Drdlík- dřevo na štípaný šindel valašský a alpský  Drdlík- modřínový šindel štípaný

Potniemy kłody modrzewiowe o średnicy od 25 do 80 cm na kloce o długościach 27, 32, 42, 52 cm, jednak na życzenie Klienta także na inne długości. W przypadku modrzewia siekierą odłupiemy biel. Kloce rozłupiemy na ćwiartki, które następnie rozszczepiają się na deszczułki o grubości ok. 1,2 cm i szerokości 6–24 cm.

Najczęściej produkujemy gonty o długości 50 cm.

Łupany

Gonty produkujemy za pomocą tradycyjnej technologii - przez łupanie a następnie ręczne opracowanie (struganie), kiedy to grubość każdej sztuki jest od około jednej trzeciej jej długości, w stronę do tyłu, stopniowo zmniejszana aż do połowy grubości. Zastosowanie techniki łupania nie powoduje przecięcia włókien drzewnych, co jest niezmiernie istotne, ponieważ zapobiega się w ten sposób wznoszeniu się wody do gontów, i na odwrót wzdłuż włókien przyspiesza się odprowadzanie wody z dachu, no i oczywiście zasadniczo wydłuża się trwałość gontu. Dlatego więc duże znaczenie ma także spadek dachu wykonanego z drewnianego gontu. Można by stwierdzić, że im większy spadek, tym dłuższa trwałość (od 45° i wyżej).

Suszenie i pakowanie gontu

Gotowy gont alpejski zostanie obrobiony i pakuje się w paczki. Paczki pakowane są na palecie, a te są przechowywane w zadaszonym miejscu aż do czasu ich wysyłki.

Gont alpejski produkujemy na zamówienie - w celu stwierdzenia aktualnego stanu magazynu i aktualnej ceny, prosimy o skontaktowanie się z nami, BEZPŁATNIE sporządzamy budżet dla Ciebie.

 

    Drdlík- alpský šindel balený na paletě  Drdlík- alpsý šindel na paletě  Drdlík- odvoz alpského šindele

Wymiary i zastosowanie

Standardowo produkujemy gont alpejski o długościach 25, 30, 40, 50 cm, szerokości 6-24 cm i grubości 1-1,2 cm. Na życzenie Klienta wykonujemy także inne długości gontu alpejskiego. Po złożeniu zlecenia, można wykonać nowy gont na wzór oryginalnego gontu lub według życzenia Klienta.

Najczęściej produkujemy gonty o długości 40 cm.

Drdlik- balení alpského šindele  drdlík- alpský modřínový šindel

Trwałość

Trwałość gontu alpejskiego wynosi od 60 do 80 lat bez konieczności jego malowania, dlatego nie stosuje się impregnacji, co umożliwia duża zawartość żywicy w drewnie modrzewiowym. Impregnacja istotnie zwiększa wytrzymałość, stosuje się jednak dopiero po upływie dłuższego okresu czasu.

Malowanie gontu alpejskiego

Brak konieczności. Gont alpejski łupany pod wpływem promieniowania słonecznego z biegiem czasu nabiera ciemny, siwy kolor. 

Układanie gontu gontu alpejskiego

Poszczególne gonty układają się na styk i każdy kolejny rząd kryje szczeliny w uprzednim rzędzie. Gonty układają się dwuwarstwowo lub trójwarstwowo. Gont alpejski układa się na deskowanie lub na łaty. Jak należy układać gonty:

 

  • Pokrywanie elewacji: gonty zachodzą na siebie na 1/2 długości gontu
  • Pokrycie dachowe: o spadku 45°- gonty zachodzą na siebie na 1/2 gontu. O spadku 45° gonty układają się trójwarstwowo i zachodzą na siebie na 1/3 długości.

 

Kieruj pytania na adres: info@drdlik.cz

Sdílejte a získejte odměnu

Nakoupili jste u nás naše výrobky a už máte hotovo? Začněte nás sledovat na instagramu a pochlubte se vaší realizací s hashtagem #instagramdrdlik. Získáte od nás odměnu!