Witamy w naszej GONCIARNI!

Od 1989 roku produkujemy i układamy drewniane gonty.

Drewniane gonty produkuje się z wysokiej jakości starannie dobieranych, wolno rosnących drzew o dużej gęstości słojów, które nie wykazują nawet śladu skrętu włókien, tzn. że ich przebieg jest prosty, ewentualnie skręcają w lewo. Drzewa z prawoskrętnymi włóknami nie są odpowiednie do produkcji gontów. Powolny wzrost i duża wysokość nad poziomem morza zapewnia uzyskanie większej gęstości drewna, będącego bardziej odpornym na działanie warunków atmosferycznych. Najpierw wybieramy drzewo prosto w lesie, tzw. „na stojąco“, gdzie oko doświadczonego gonciarza niezawodnie rozpozna, czy drzewo będzie nadawać się do produkcji gontów. Szczęśliwym trafem w pobliżu naszego zakładu rozciągają się na wysokości 700 m n.p.m. lasy hrabiego Kinskiego, w których znajduje się dobre drewno na gonty. Ścinanie drzew do produkcji gontów zlecamy w czasie miesięcy zimowych, kiedy drzewa tracą soki. Kupujemy pierwszych 5 metrów powyżej pniaka (tzw. sztuka odziomkowa), drewno jest bez sęków. Jest to najlepsza i najwyższej jakości część drzewa (klasa wyborowa), czemu również odpowiada cena. Następnie zostaje przewiezione na nasze składowisko drewna, gdzie jest składowane nieokorowane.

   dřevěný šindel, drdlík

Gont wołoski zawsze był produkowany z świerkowego i jodłowego drewna. W ostatnich latach rośnie zainteresowanie drewnem modrzewiowym, charakteryzującym się dużą zawartością żywic, co powoduje, że jest ono bardziej odporne na działanie warunków klimatycznych niż drewno świerkowe. Stosowane gontu wołoskiego na dachach i elewacjach jest najbardziej rozpowszechnione na terenie Czech i Słowacji.

 Gont alpejski produkuje się zazwyczaj poprzez łupanie z drewna modrzewiowego. Nie posiada pióra, ani wpustu, układa się dwuwarstwowo lub trójwarstwowo. W krajach alpejskich (Austria, Niemcy, Szwajcaria) stosuje się do dachów i elewacji. Trwałość gontu alpejskiego wynosi od 60 do 80 lat bez konieczności jego malowania.

 

dŘEVĚNÝ ŠINDEL ŠTÍPANÝ VALAŠSKÝ, DRDLIK šindel modřínový alpský, drdlík
Dřevěný šindel štípaný 3indel modřínový alpský

 

Łupany i ręcznie strugany gont

Gonty produkujemy za pomocą tradycyjnej technologii - przez łupanie a następnie ręczne opracowanie (struganie). Produkujemy je w najwyższej jakości, co jest poświadczone przez stosowny CERTYFIKAT(świadectwo techniczne wyrobu budowlanego). Podczas stosowania tej tradycyjnej rzemieślniczej metody, w odróżnieniu od gontów ciętych, nie dochodzi do niszczenia włókien drewna, co sprawia, że gonty łupane cechuje duża wytrzymałość i długi okres żywotności.

VÝROBA DŘEVĚNÉHO ŠINDELE, DRDLIK     ukázka šindele drdlik

Potniemy kłody świerkowe o średnicy od 25 do 55 cm na kloce o długościach 52 cm, czasami nawet 62 cm. W przypadku modrzewia siekierą odłupiemy biel. Kloce rozłupiemy na ćwiartki, które następnie rozszczepiają się na deszczułki o grubości ok. 2,3 cm i szerokości 5 – 15 cm. Aby lepiej to sobie wyobrazić, możemy tę czynność porównać do krojenia tortu. Łupanie odbywa się ręcznie lub na maszynie specjalnie dostosowanej do łupania gontów.

 

Drdlík- výroba dřevěného šindele z kmene

Dobór pni bezpośrednio w lesie

Pnie przeznaczone na drewniany gont wołoski - świerk

Drdlík- výběr dřeva v lese na šindele  Drdlík- dřevo v lese na dřevěný šindel  Drdlík- skládání dřeva na štípaný šindel

 

Pnie przeznaczone na drewniany gont wołoski lub alpejski - modrzew

Drdlík- kulatina na alpský šindel  Drdlík- dřevo na štípaný šindel valašský a alpský  Drdlík- modřínový šindel štípaný

Zastosowanie techniki łupania nie powoduje przecięcia włókien drzewnych, co jest niezmiernie istotne, ponieważ zapobiega się w ten sposób wznoszeniu się wody do gontów, i na odwrót wzdłuż włókien przyspiesza się odprowadzanie wody z dachu, no i oczywiście zasadniczo wydłuża się trwałość gontu. Dlatego więc duże znaczenie ma także spadek dachu pokrytego drewnianym gontem. Można by stwierdzić, że im większy spadek, tym dłuższa trwałość (od 45° i wyżej).

Poříz na dřevěné šindele valašské, drdlik

Następnie poddaje się gont obróbce w specjalnym imadle stolarskim - w zależności od regionu zwanym też wujek, dziadek, koza i inaczej. Deszczułka mocuje się w imadle, przytrzmuje nogą i obrabia przez struganie ośnikiem. Powierzchnię wygładza się, wyrównują się ewentulane nierówności, a przede wszystkim wykonuje się pióro. Ośnik zawsze musi być dobrze naostrzony, aby przecinał włókna i pozostawiał za sobą gładką powierzchnię. Zawsze pracuje się ze świeżym drewnem, można go łatwiej łupać, a następnie strugać. Na samym końcu odbywa się frezowanie rowka na boku gontu.

DŘEVĚNÝ ŠINDEL VALAŠSKÝ, DRDLIK  DŘEVĚNÉ ŠINDELE, DRDLIK  DREVENÝ ŠINDEL, DRDLIK  štípaný šindel drdlík

Suszenie i pakowanie gontu

Gotowe gonty układają się w zadaszonym miejscu w sztaple, gdzie pozostawiają się do wyschnięcia na okres od 1 do 3 miesięcy. Następnie pakują się w okrągłe paczki, mieszczące 1 m² (dwuwarstwowo układane 4 mb). Ścięte gonty pakowane są w paczki po 50 sztuk.

Gonty produkujemy na zamówienie, mimo to jednak czasami coś pozostaje - w celu stwierdzenia aktualnego stanu magazynu i aktualnej ceny, prosimy o skontaktowanie się z nami, BEZPŁATNIE sporządzimy budżet dla Ciebie … więcej.

 

dřevěné šindele štípaný sušení v hráních, drdlik  dřevěný šindel valašský, drdlík  dřevěný šindele valašský skladování  šindele dřevěné, drdlík

Wymiary i zastosowanie

rozměry dřevěného šindele, drdlík

 

 

Dřevěný šindel rovný, drdlik

Najczęstsze wymiary gontów drewnianych typu wołoskiego (pióro i wpust):

-         Proste gonty

-         Gonty stożkowe

 

Gonty stożkowe tzw. Narożnikowe czyli „próby” do pokrywania narożników i koryt.

dřevěný šindel konický, drdlik

 

RODZAJ

DŁUGOŚĆ

SZEROKOŚĆ

GRUBOŚĆ

OPAKOWANIE

POSŁUGIWAĆ SIĘ

50 równy

50 cm

5 – 15 cm

18 -22 mm

4 bm

Podstawowy szablon - proste części dachu

40 równy

40 cm

 5 – 15 cm

18 -22 mm

4 bm

Koniec kalenicy, altany, wiaty

30 równy

30 cm

5 – 15 cm

18 -22 mm

4 bm

Posadowienie dachu, zakończenie kalenicy, altany, wiaty

50 stożkowy

50 cm

5 – 15 cm

18 -22 mm

50 ks

Rynny, rogi, byki, wieżyczki

60 stożkowy

60 cm

5 – 15 cm

18 -22 mm

50 ks

Rynny, rogi, byki, wieżyczki

 

Po złożeniu zlecenia, można wykonać nowy gont na wzór oryginalnego gontu lub według życzenia Klienta.

 

Drdlík- dřevěný šindel smrkový

 

RODZAJE GONTÓW

Podziału gontów można dokonać wdług sposobu ich wykonania na gont lupany i cięty oraz według kształtu na wołoski i alpejski.

  • Gont alpejski produkuje się zazwyczaj poprzez łupanie z drewna modrzewiowego. Nie posiada pióra, ani wpustu, układa się dwuwarstwowo lub trójwarstwowo. W krajach alpejskich (Austria, Niemcy, Szwajcaria) stosuje się do dachów i elewacji.
  • Gont wołoski odróżnia się od alpejskiego tym, że po jednej stronie ma wycięty rowek, a po drugiej sfazowaną, ostrą krawędź, która wchodzi we wpust sąsiedniego gontu. Z reguły wyrabia się z drewna świerkowego, rzadziej z modrzewiowego lub innego. Produkcja wymaga duży udział pracy ręcznej. Gont wołoski stosuje się do dachów, jak również i do elewacji. Elewacje zabezpieczone gontem są niezwykle odporne na działanie silnego wiatru i boczengo deszczu. Z tego więc powodu często są montowane w schroniskach górskich. Zakładane podczas remontu starych domów, chronią pierwotną konstrukcję, a jednocześnie umożliwiają oddychanie budynku.
  • Gont łupany Tradycyjne ręczne łupanie nie powoduje przecinania włókien drzewnych. Drewno rozszczepiane wzdłuż włókien ma gładką, zamkniętą powierzchnię. Jest to podstawowy warunek, aby gont nie nasiąkał wodą i Twój dach wytrzymał jak najdłużej.
  • Gont cięty Podczas produkcji gontów ciętych łupanie klocków zastępuje ich przycinanie. Produkcja gontów ciętych jest szybsza i tańsza. Podczas cięcia jednak dochodzi do przecinania włókien drzewnych, w efekcie czego wykonany gont jest znacznie mniej trwały w zestawieniu z tradycyjnym gontem łupanym.
  • Jak rozpoznać gont cięty i strugany? Po wykonaniu cięcia powierzchnia gontu pozostaje skutkiem poprzecinania włókien szorstka. Gont ten jest następnie poddawany obróbce przez struganie lub frezowanie. Czynności te pozostawiają na powierzchni gontu widoczne ślady (pofalowanie). I pomimo że powierzchnie tego gontu mogą być doskonale wygładzone a gont wygląda jako perfekcyjnie wykonana sztuka, to przecięte włókna nasiąkają wodą, przez co zmniejsza się trwałość dachu.

Trwałość

Na trwałość Twojego dachu z drewnianego gontu ma wpływ jakość gontów (łupanie i gęste drewno), ich wystarczająca impregnacja, fachowe ułożenie, spadek dachu, ochronna warstwa oleju i mechaniczne oczyszczenie (sczotkowanie lub mycie wodą pod ciśnieniem), wymiana uszkodzonych gontów - to wszystko obejmuje w sobie regularna konserwacja gontu (co 3 do 5 lat). Tym sposobem konserwowany i pielęgnowany gont wytrzyma na Twoim dachu nawet 50 do 80 lat.

Malowanie gontu

Gonty po ułożeniu na dachu zawsze trzeba pomalować. Najważniejsze to zabezpieczyć gont przed słońcem i deszczem … więcej

Układanie

Zapewnimy ułożenie gontu na Twoje życzenie. Gonty układane jednowarstwowo stosujemy np. na stodoły, rozmaite wiaty, dachy altany. Ułożenie dwóch warstw z okapem jest odpowiednie dla budynków mieszkalnych… więcej.

Sdílejte a získejte odměnu

Nakoupili jste u nás naše výrobky a už máte hotovo? Začněte nás sledovat na instagramu a pochlubte se vaší realizací s hashtagem #instagramdrdlik. Získáte od nás odměnu!