Drewniany gont nadaje się do pokrywania ścian i szczytów, lecz także całych elewacji.

Drewniany gont potrafimy zaoferować firmom dekarskim, prywatnym rzemieślnikom, jak również i wprawnym majsterkowiczom, chcącym we własnym zakresie zrealizować jego ułożenie. Elewacje pokryte drewnianym gontem (tzw. wołoskim) to gwarancja, że budynek otrzymał wysokiej jakości zabezpieczenie przed działaniem warunków atmosferycznych. Również dzięki temu faktowi, gonty znajdą zastosowanie w ekstremalnych warunkach, jakimi są górskie rejony, gdzie nie braknie wiatru, deszczu, śniegu i innych kaprysów pogody.

Oprócz swych wyjątkowych właściwości, drewniany gont ujmuje również swoją estetyką. Dlatego często się stosuje podczas remontów starszych obiektów, jak np. domy letniskowe lub chaty, którym nadaje zupełnie nowy, jednak nadal charakterystyczny wygląd. A poza tym umożliwia, aby budynek nadal oddychał i daje mu wysokiej jakości zabezpieczenie. Oczywistością jest również jego zastosowanie w nowoczesnych ekologicznych domach lub designowych nieruchomościach, gdzie można przez zastosowanie drewnianego gontu uzyskać niezwykły wygląd.

 OBKLAD STĚNY DŘEVĚNÝM ŠINDELEM drdlik    obložení stěny štípaným šindelem dřevěným drdlik

 

Duże możliwości zastosowania

Drewniany gont można stosować praktycznie wszędzie. Oprócz schronisk górskich, dla których stanowi zabezpieczenie przed warunkami klimatycznymi, starszych chat, jak również nowoczesnych domów, drewniany gont można stosować na zabytkowych domach, wiejskich siedzibach, na chatach myśliwskich i innych nieruchomościach. Wszędzie tam, gdzie jest celem użycie naturalnych materiałów z dużym udziałem ręcznej pracy. Także ona przyczynia się w rezultacie do uzyskania perfekcyjnego wyglądu takiego pokrycia.

Korzyścią jest również samo zróżnicowanie drewnianego gontu, co się tycze jego wymiarów, jak również i jego kształtów. Jako przykład można wymienić poligonalną, na planie czternastokąta wzniesioną stodołę, którą można obejrzeć w skansenie w miejscowości Veselý Kopec koło Hlinska. I co więcej, ich zakończenia można obrabiać, wycinając ich różne kształty: łuki lub noski, które podkreślają ich wyjątkowe właściwości dekoracyjne.

 Drdlík- smrkový štípaný šindel na obklad stěny    Drdlik- obklad stěn dřevěným šindelem

 

Pokrycia drewniane wykonane w oparciu o pokrycia dachowe

Gonty to materiał o bardzo bogatej tradycji, związanej jednak nie tylko z pokrywaniem elewacji, jako przede wszystkim znajdujący zastosowanie pod postacią pokrycia dachowego. Nie tylko na terenie naszego kraju, lecz także na Słowacji, i dalej na wschód w Rumunii lub na Ukrainie, można znaleźć charakterystyczne zabytkowe budynki, potwierdzające niniejsze twierdzenie.

Z biegiem czasu zaczęto wprowadzać innowacje nie tylko pod względem możliwości zastosowania, ale także w zakresie stosowanych materialów. Pierwotnie używane klasyczne drewno zastępowano tworzywem sztucznym (gont z tworzywa sztucznego EUREKO), a gonty produkowane są w taki sposób, aby jak najwierniej oddawały charakter drewnianego gontu.

Drdlík- vyřezávané špičky na obklad stěn dřevěným šindelemDrdlik- vyřezávaná špička šindel   

 

 

 

 

 

 

Nieskomplikowany montaż

Elewacje budynków pokrywa się drewnianym gontem jednowarstwowo, tzn. gonty zachodzą na siebie na 5 - 10 cm i ostrzem są skierowane przeciw przeważającemu kierunku wiatru. Już sam fakt, że drewniany gont był w przeszłości szeroko stosowany, wskazuje na łatwość jego montażu. Tradycyjna metoda opiera się na przybijaniu gontów do łat układanych jedno- lub dwuwarstwowo. I w zasadzie to do tej technologii i metody nawiązuje obecne, nowoczesne podejście do ich produkcji.

Gonty, przykładowo te o wielkości 50 centymetrów, układają się co 40 cm, a więc zachodzą na siebie na 5 - 10 cm. To jest w zupełności wystarczająca odległość dla pokrywania elewacji i szczytów, jednak bez problemu można ją zwiększyć.

Drdlík- obklad stěny dřevěným šindelem    Drdlik- dřevěný šindel na stěně  

Drdlík- obložení stěn dřevěnými šindeli    Drdlik- dřevěný šindel na stěnu   

 

Regularna i dokładna pielęgnacja to podstawa

Obojętne czy drewniany gont ma być zastosowany jako część składowa pokrycia dachowego, albo czy zostanie wykorzystany do pokrycia elewacji domu, zawsze jest konieczne jego pierwotne zabezpieczenie. Mowa w tym miejscu o przeprowadzeniu dokładnej impregnacji. Dotyczy to w szczególności gontów z drewna świerkowego, do którego idealnie nadaje się impregnat Karbolineum Extra.

Natomiast w przypadku gontów modrzewiowych stosowanie impregnacji nie jest zupełnie niezbędne, ponieważ w charakterze zabezpieczenia może tutaj służyć naturalna cecha tego drewna bogatego w żywicę

dRDLIK- OBKLAD STĚNY DŘEVĚNÝM ŠINDELEM AUTOBUSOVÉ ZASTÁVKY  Drdlík- autobusová zastávka obložená dřevěným šindelem

 

Nie czekaj, skontaktuj się z nami i zapytaj o cokolwiek pod numerem tel.: +420 608 87 28 27 lub kieruj pytania na adres: info@strecha-je-hra.cz, gdzie chętnie udzielimy odpowiedzi na Twoje pytania. Oprócz dokładnych obliczeń ilości materiału potrzebnego na pokrycie dachowe oraz niezbędnych akcesoriów, równocześnie otrzymasz projekt idealnego rozwiązania, nasze długoletnie doświadczenie + fachowe doradztwo + bezpłatne szkolenie.

 

Dziękujemy za Państwa zaufanie, zespół Drdlík.

Serwis kliencki:
Cennik gontu z tworzywa sztucznego EUREKOCennik drewnianego gontu - Obliczanie dachu - Szkolenia - Kontakt
Nasze produkty:
Drewniany gontGont z tworzywa sztucznegoDrewniane okładziny ścienne - Daszki kryte gontemDrewniana rynna

Sdílejte a získejte odměnu

Nakoupili jste u nás naše výrobky a už máte hotovo? Začněte nás sledovat na instagramu a pochlubte se vaší realizací s hashtagem #instagramdrdlik. Získáte od nás odměnu!