Malowanie gontu
Na trwałość Twojego dachu z drewnianego gontu ma wpływ jakość gontów (łupanie i gęste drewno), ich wystarczająca impregnacja, fachowe ułożenie, spadek dachu, ochronna warstwa oleju i mechaniczne oczyszczenie (sczotkowanie lub mycie wodą pod ciśnieniem), wymiana uszkodzonych gontów - to wszystko obejmuje w sobie regularna konserwacja gontu (co 3 do 5 lat). Tym sposobem konserwowany i pielęgnowany gont wytrzyma na Twoim dachu nawet 50 do 80 lat.
Malowanie gontu
Gont świerkowy
Nowy dach najlepiej pozostawić przez około jeden miesięc na działanie słońca i deszczu, aby „wyblakł“ - całe pokrycie dachowe z gontu uzyska jednolity, siwy kolor. Zarazem potem nakładamy przez malowanie lub natryskanie pierszą warstwę. Powłokę należy aplikować w okresie długotrwałej stabilnej i ciepłej pogody. Gont jest zeschnięty, nakładana farba dobrze przenika w głąb drewna.
Do większości dachów stosujemy malowanie natryskowe, używając środka Karbolineum Extra z pokostem lnianym lub smołą drzewną. Warstwę nakładamy pistoletem natryskowym. Farba przedostanie się tym sposobem we wszystkie zagięcia, a szczególnie w rowki, w efekcie czego uzyskujemy znacznie lepsze rezultaty niż podczas malowania pędzlem. Druga warstwa ochronna powinna zostać nałożona po upływie trzech lat od pomalowania nowego dachu, a następnie zawsze co 3-4 lata. W ten sposób zostanie zagwarantowana długa trwałość dachu z gontów.
Pominięcie terminu malowania lub wydłużenie okresu kolejnych malowań, w nieodwracalny sposób przełoży się ze skutkami ujemnymi na trwałość dachu z gontu. Zupełnie nieodpowiednie są lazury grubowarstwowe i lakiery, które nie wytrzymują na drewnie i zaczną się łuszczyć.
Należy pamiętać, że pokrycie z gontu wymaga regularnej pielęgnacji. Dach nie może być długookresowo zanieczyszczony spadającymi liśćmi, mchem, liszajami i innymi zanieczyszczeniami utrzymującymi wilgotność, takie zanieczyszczenia trzeba mechanicznie usunąć a dopiero potem pomalować.
Gont modrzewiowy
Tutaj mamy do czynienia z ciekawym paradoksem - prawie żaden gonciarz nie rekomenduje stosowania warstwy ochronnej, ponieważ modrzew sam zawiera dużą ilość żywicy, przez co jest doskonale chroniony przed działaniem warunków atmosferycznych.
W przypadku gontu modrzewiowego zalecamy jego malowanie co 10 lat.
Drewniany gont na przystanku autobusowym: Etap I
|
Drewniany gont na przystanku autobusowym: Etap II
|
Drewniany gont na daszku studni: Etap I
|
Drewniany gont na daszku studni: Etap II
|
Impregnacja gontu
Prawidłowo konserwowany gont może służyć przez dziesiątki lat. Impregnujemy gonty z zastosowaniem środka BOCHEMIT QB Profi, chroniącego drewno przed grzybami, pleśniami i owadami. Z tego powodu poświęcamy dużo uwagi jego skutecznej ochronie przed zaatakowaniem przez szkodniki oraz przed innymi zagrożeniami. Zapoznaj się z naszymi możliwościami w zakresie impregnacji gontu, dzięki którym możemy drewniane pokrycia skutecznie chronić.
Produkcja gontu
Drewniane gonty produkują się z wysokiej jakości starannie dobieranych, wolno rosnących drzew o dużej gęstości słojów. Powolny wzrost i duża wysokość nad poziomem morza zapewnia uzyskanie większej gęstości drewna, będącego bardziej odpornym na działanie warunków atmosferycznych. Oko doświadczonego gonciarza niezawodnie rozpozna, czy drzewo będzie nadawać się do produkcji gontów … więcej
Ni kieruj pytania na adres: info@drdlik.cz