Na trwałość Twojego dachu z drewnianego gontu ma wpływ jakość gontów (łupanie i gęste drewno), ich wystarczająca impregnacja, fachowe ułożenie, spadek dachu, ochronna warstwa oleju i mechaniczne oczyszczenie (sczotkowanie lub mycie wodą pod ciśnieniem), wymiana uszkodzonych gontów - to wszystko obejmuje w sobie regularna konserwacja gontu (co 3 do 5 lat). Tym sposobem konserwowany i pielęgnowany gont wytrzyma na Twoim dachu nawet 50 do 80 lat.

 Nátěr dřevěného šindele  Nátěr valašského šindele  stříkání dřevěného šindele

Malowanie gontu

Gont świerkowy

Nowy dach najlepiej pozostawić przez około jeden miesięc na działanie słońca i deszczu, aby „wyblakł“ - całe pokrycie dachowe z gontu uzyska jednolity, siwy kolor. Zarazem potem nakładamy przez malowanie lub natryskanie pierszą warstwę. Powłokę należy aplikować w okresie długotrwałej stabilnej i ciepłej pogody. Gont jest zeschnięty, nakładana farba dobrze przenika w głąb drewna.

Do większości dachów stosujemy malowanie natryskowe, używając środka Karbolineum Extra z pokostem lnianym lub smołą drzewną. Warstwę nakładamy pistoletem natryskowym. Farba przedostanie się tym sposobem we wszystkie zagięcia, a szczególnie w rowki, w efekcie czego uzyskujemy znacznie lepsze rezultaty niż podczas malowania pędzlem. Druga warstwa ochronna powinna zostać nałożona po upływie trzech lat od pomalowania nowego dachu, a następnie zawsze co 3-4 lata. W ten sposób zostanie zagwarantowana długa trwałość dachu z gontów.

Pominięcie terminu malowania lub wydłużenie okresu kolejnych malowań, w nieodwracalny sposób przełoży się ze skutkami ujemnymi na trwałość dachu z gontu. Zupełnie nieodpowiednie są lazury grubowarstwowe i lakiery, które nie wytrzymują na drewnie i zaczną się łuszczyć.

Należy pamiętać, że pokrycie z gontu wymaga regularnej pielęgnacji. Dach nie może być długookresowo zanieczyszczony spadającymi liśćmi, mchem, liszajami i innymi zanieczyszczeniami utrzymującymi wilgotność, takie zanieczyszczenia trzeba mechanicznie usunąć a dopiero potem pomalować.

 

Gont modrzewiowy

Tutaj mamy do czynienia z ciekawym paradoksem - prawie żaden gonciarz nie rekomenduje stosowania warstwy ochronnej, ponieważ modrzew sam zawiera dużą ilość żywicy, przez co jest doskonale chroniony przed działaniem warunków atmosferycznych.

W przypadku gontu modrzewiowego zalecamy jego malowanie co 10 lat.

 

Drewniany gont na przystanku autobusowym: Etap I

  • impregnacja: bezbarwny Bochemit QB Profi

Dřevěný štípaný šindel na autobusové zastávce

Drewniany gont na przystanku autobusowym: Etap II

  • powłoka malarska: olej Karbolineum Extra (bursztyn)

Dřevěný šindel valašský na autobusové zastávce

Drewniany gont na daszku studni: Etap I

  • impregnacja: brązowy Bochemit QB Profi

Rumpál- dřevěný šindel

Drewniany gont na daszku studni: Etap II

  • powłoka malarska: olej Karbolineum Extra (brązowy)

Studna- dřevěný šindel

 

Impregnacja gontu

Prawidłowo konserwowany gont może służyć przez dziesiątki lat. Impregnujemy gonty z zastosowaniem środka BOCHEMIT QB Profi, chroniącego drewno przed grzybami, pleśniami i owadami. Z tego powodu poświęcamy dużo uwagi jego skutecznej ochronie przed zaatakowaniem przez szkodniki oraz przed innymi zagrożeniami. Zapoznaj się z naszymi możliwościami w zakresie impregnacji gontu, dzięki którym możemy drewniane pokrycia skutecznie chronić.

Produkcja gontu                               

Drewniane gonty produkują się z wysokiej jakości starannie dobieranych, wolno rosnących drzew o dużej gęstości słojów. Powolny wzrost i duża wysokość nad poziomem morza zapewnia uzyskanie większej gęstości drewna, będącego bardziej odpornym na działanie warunków atmosferycznych. Oko doświadczonego gonciarza niezawodnie rozpozna, czy drzewo będzie nadawać się do produkcji gontów … więcej

Nie czekaj, skontaktuj się z nami i zapytaj o cokolwiek pod numerem tel.: +420 608 87 28 27 lub kieruj pytania na adres: info@strecha-je-hra.cz, gdzie chętnie udzielimy odpowiedzi na Twoje pytania. Oprócz dokładnych obliczeń ilości materiału potrzebnego na pokrycie dachowe oraz niezbędnych akcesoriów, równocześnie otrzymasz projekt idealnego rozwiązania, nasze długoletnie doświadczenie + fachowe doradztwo + bezpłatne szkolenie.

 

Dziękujemy za Państwa zaufanie, zespół Drdlík.

Serwis kliencki:
Cennik gontu z tworzywa sztucznego EUREKOCennik drewnianego gontu - Obliczanie dachu - Szkolenia - Kontakt
Nasze produkty:
Drewniany gontGont z tworzywa sztucznegoDrewniane okładziny ścienne - Daszki kryte gontemDrewniana rynna

Sdílejte a získejte odměnu

Nakoupili jste u nás naše výrobky a už máte hotovo? Začněte nás sledovat na instagramu a pochlubte se vaší realizací s hashtagem #instagramdrdlik. Získáte od nás odměnu!