Drewniane pokrycia dachowe

Witamy w naszej GONCIARNI!

Drdlík- dřevěný šindel

Firma Drdlík zajmuje się produkcją tradycyjnego pokrycia z drewna od 1989 roku: gont wołoski oraz gont alpejski. Drewniany gont łupany to idealne ekologiczne pokrycie dachowe, które jest przeznaczone do pokrywania domów zrębowych, domów z bali, obiektów budownictwa ludowego i zabytków.

Oferujemy dostawę materiałów dachowych, w przyjaznych cenach, które każdemu sprawią satysfakcję. Kompletny serwis: obliczenia dachu, zalecenia dot. składu dachu, kompletne dostawy dachu na terenie całych Czech i Słowacji.

Více informací
Brak przedmiotu

Gont wołoski zawsze był produkowany z świerkowego i jodłowego drewna. W ostatnich latach rośnie zainteresowanie drewnem modrzewiowym, charakteryzującym się dużą zawartością żywic, co powoduje, że jest ono bardziej odporne na działanie warunków klimatycznych niż drewno świerkowe. Stosowane gontu wołoskiego na dachach i elewacjach jest najbardziej rozpowszechnione na terenie Czech i Słowacji.

Gont alpejski produkuje się zazwyczaj poprzez łupanie z drewna modrzewiowego. Nie posiada pióra, ani wpustu, układa się dwuwarstwowo lub trójwarstwowo. W krajach alpejskich (Austria, Niemcy, Szwajcaria) stosuje się do dachów i elewacji. Trwałość gontu alpejskiego wynosi od 60 do 80 lat bez konieczności jego malowania.

 

dŘEVĚNÝ ŠINDEL ŠTÍPANÝ VALAŠSKÝ, DRDLIK šindel modřínový alpský, drdlík
Dřevěný šindel štípaný 3indel modřínový alpský

Drewniane gonty to wyroby tradycyjnego rzemiosła - Gonciarstwa. Drewniane gonty w przeszłości szeroko stosowano jako pokrycie dachowe do wszystkich rodzajów obiektów budownictwa ludowego. Drewniany gont to wysokiej jakości produkt, ujmujący trwałością i pięknem drewnianego pokrycia dachowego. Podczas produkcji gontów jest niebywale istotna kwestia doboru prawidłowego drewna. Do tego celu najczęściej wykorzystuje się drewno wolno rosnących drzew iglastych, jak np. świerk, modrzew lub jodła. Jest to klasyczny gont rozpowszechniony na całym obszarze Czech właściwych i Moraw. Jest to gont wołoskiłączony na pióro i wpust. Albo gont alpejski z modrzewia (bez pióra i wpustu).

Drewniane gonty wracają do życia nie tylko w skansenach!

Wydawać by się mogło, że drewniane pokrycia dachowe należą do czasów średniowiecza, i ten kto się obecnie zajmuje ich produkcją, czyni tak z zamiłowania do rzemiosła tradycyjnego. Początkowo zastosowanie znajdowały na ważniejszych budowlach - kościołach, siedzibach szlacheckich, dopiero później również i na domach zacniejszych mieszczan. Jednak większość buwowli w miastach i na wsi miała pokrycie ze słomy. Wyjątek stanowiły rejony górskie charakteryzujące się bogactwem lasów, w których gont stosowano i do normalnych chłopskich sadyb, a biedniejsi górale jego produkcją dorabiali sobie na życie. Tradycyjne drewniane pokrycie dachowe jednak zaskakuje swoją trwałością i żywotnością - przy dobrej konserwacji wytrzymuje nawet 60 lat i przetrzyma surowe warunki w górach. Powodem, dla którego w XIX wieku drewniane dachy zaczęto wymieniać na pokrycia łupkowe, nie była ich niska jakość, lecz nowo wprowadzone przepisy przeciwpożarowe. Drewniane pokrycia są bowiem palne. „Przepisy przeciwpożarowe, które zaczęto szerzej stosować w czasach panowania cesarzowej Marii Teresy, a później także jej syna Józefa,“ tłumaczy Jana Tichá z Narodowego Instytutu Zabytków Kultury, „na nowych budynkach zabraniały, lub przynajmniej wyraźnie ograniczały stosowania materiałów palnych, a więc materiałów ulegających spalaniu - w tym gontu -, i nakazywały zastępować je ceramicznymi dachówkami.“ Pierwotne drewniane gonty w wielu domach miejskich przetrwały w ukryciu pod nowym pokryciem aż do czasów dzisiejszych.

Osoby remontujące starą chałupę wiejskią lub wznoszące drewniany dom, mogą rozważyć wykonanie dachu z drewnianych gontów. Od ich wyboru zraża w zasadzie tylko ich wysoka cena. Produkcja wysokiej jakości gontów wymaga dużego nakładu pracy ręcznej, niewspominając nawet, że drewno jako budulec wcale nie należy do najtańszych. Wiemy, o czym jest mowa, ponieważ tą pracą rzemieślniczą zajmujemy się od 1989 roku, w związku z czym przewinęło nam się przez ręce już ponad 10.000 m2 gontów.

Jak otrzymać BEZPŁATNĄ wycenę!

Chętnie dokonamy obliczenia zużycia materiału dachowego dla Twojego zlecenia.

Drdlík- rozpočta zdarma na dřevěný šindele
 

Drdlík- rozpočet ZDARMA na plastový šindel EUREKO DDS II

 

Co nam będzie potrzebne:

  • W treści e-mailu wysłanego pod adres info@strecha-je-hra.cz podaj jak najbardziej kompleksową informację. Im dokładniejsze dane otrzymamy, tym dokładniejsze będzie obliczenie zużycia materiału.

W przypadku braku możliwości opracowania oferty w oparciu o przekazane dane, skontaktujemy się z Tobą, aby uzgodnić dalsze kroki. Oferty standardowo wysyłamy w terminie do 5 dni roboczych. Jeżeli wyznaczony termin jest dla Ciebie zbyt długi, to powiadom nas o tym fakcie, a my chętnie przygotujemy ofertę w trybie priorytetowym.

 

Nie czekaj, skontaktuj się z nami i zapytaj o cokolwiek pod numerem tel.: +420 608 87 28 27 lub kieruj pytania na adres: info@strecha-je-hra.cz, gdzie chętnie udzielimy odpowiedzi na Twoje pytania. Oprócz dokładnych obliczeń ilości materiału potrzebnego na pokrycie dachowe oraz niezbędnych akcesoriów, równocześnie otrzymasz projekt idealnego rozwiązania, nasze długoletnie doświadczenie + fachowe doradztwo + bezpłatne szkolenie.

 

Dziękujemy za Państwa zaufanie, zespół Drdlík.

Serwis kliencki:
Cennik gontu z tworzywa sztucznego EUREKOCennik drewnianego gontu - Obliczanie dachu - Szkolenia - Kontakt
Nasze produkty:
Drewniany gontGont z tworzywa sztucznegoDrewniane okładziny ścienne - Daszki kryte gontemDrewniana rynna

Zpět nahoru

Sdílejte a získejte odměnu

Nakoupili jste u nás naše výrobky a už máte hotovo? Začněte nás sledovat na instagramu a pochlubte se vaší realizací s hashtagem #instagramdrdlik. Získáte od nás odměnu!