Gonty drewniane typu wołoskiego, które mają pióro i wpust są ozdobą domów z bali i domów drewnianych budowanych na zrąb oraz innych budynków ludowych i zabytkowych. Mowa tu o gontach łupanych produkowanych z takich powoli rosnących drzew, jak: świerk, jodła albo modrzew. Pokrycia dachowe z gontów są po prostu ekologiczne, trwałe i odporne na wszystkie warunki atmosferyczne.

Historia gontów drewnianych

To tradycyjne pokrycie dachowe, firma Drdlík, która opiera się na kontynuowaniu tego tradycyjnego rzemiosła, produkuje już od roku 1989. W przeszłości gonty drewniane były najczęstszym pokryciem dachowym na budynkach drewnianych, zarówno mieszkalnych jak i sakralnych. Klasyczny gont drewniany typu wołoskiego był najpopularniejszym pokryciem dachowym w Czechach i na Morawach już od kilkuset lat. Jest również znany typ alpejski, który charakteryzuje to, poszczególne gonty nie łączą się na pióro i wpust.

Produkcja gontów drewnianych

Drzewa do produkcji gontów są starannie wybierane, ponieważ muszą mieć dużą gęstość pierścieni przyrostów rocznych bez oznak skręcenia, czyli równobieżne. Powolny wzrost i duża wysokość nad poziomem morza zapewniają większą gęstość drewna, które jest wtedy bardziej odporne na wpływy atmosferyczne. Drzewa ścina się w miesiącach zimowych, kiedy nie ma w nich soków. Drewno najwyższej jakości bez sęków jest na pierwszych pięciu metrach od ziemi. Po przewiezieniu kłód do zakładu produkcji gontów firmy Drdlík, drewno tnie się na klocki o długościach 52 cm, a czasem 62 cm. Potem klocki łupie się na ćwiartki i dalej na poszczególne deseczki o grubości około 2,3 cm oraz szerokości 5-15 cm. Łupie się je ręcznie albo za pomocą specjalnej łuparki. Z doborem drewna, jego przetwarzaniem i dalszą obróbką mamy bogate doświadczenie, ponieważ gonty drewniane produkujemy już od ponad 30 lat!

Drewno łupie się tak, aby nie dochodziło do przerwania włókien w drewnie. Takie postępowanie jest ważne dlatego, aby nie dochodziło do kapilarnego podciągania wody do gontów i aby woda mogła szybko spływać z dachu po włóknach. Ważne jest też nachylenie dachu, które ze względu na większą trwałość gontów drewnianych powinno wynosić 45° i więcej. Dzięki ochronnemu pomalowaniu olejem i systematycznej konserwacji gonty drewniane na dachu wytrzymują od 50 do 80 lat.

 

Sdílejte a získejte odměnu

Nakoupili jste u nás naše výrobky a už máte hotovo? Začněte nás sledovat na instagramu a pochlubte se vaší realizací s hashtagem #instagramdrdlik. Získáte od nás odměnu!